Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

GENEL KABUL GÖRMÜŞ DENETİM STANDARTLARI nelerdir


GENEL KABUL GÖRMÜŞ DENETİM STANDARTLARI nelerdir konusu, Staja Başlama forumunda tartışılıyor.
#1
Genel (Denetçiye İlişkin) Standartlar:

Mesleki Eğitim ve Deneyim
Bağımsızlık
Mesleki Özen
  Çalışma Alanı Standartları:
Planlama ve gözetim standardı,
İç kontrol sisteminin incelenmesi standardı,
Yeterli sayıda ve kalitede kanıt toplama standardı,
  Raporlama Standartları:
Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine Uygunluk
Devamlılık Özelliği
Açıklayıcı Bilgiler
Denetçi Görüşü Beyanı

[i]Genel Standartlar / Mesleki Eğitim ve Deneyim Standardı: Denetçinin yeterli mesleki eğitim ve deneyime sahip olması gerektiğini belirlemektedir.
[/i]

Genel Standartlar / Bağımsızlık Standardı: Bağımsızlık müşteri baskısına karşı koyabilme veya denetçinin denetim kararlarında yansız kalabilme kabiliyetidir. Bağımsızlığın iki yönü bulunmaktadır;

  - Zihinde (düşüncede) bağımsızlık
  - Görünüşte bağımsızlık 
[i]Genel Standartlar / Mesleki Özen Standardı: Denetçinin denetim çalışmalarında azami mesleki özen ve titizliği göstermesi beklenmektedir.

Çalışma Alanı Standartları / Denetimin Planlanması ve Gözetim Standardı: Sürekli denetimlerde bir yılı aşkın bir süre alacak olan denetim çalışmalarının iyi bir şekilde planlanması şarttır. Gözetim ise, denetim ekibinde yer alacak olan denetçi yardımcılarını yaptıkları işlerin izlenmesi ve onların yetişmelerinin sağlanmasıdır.
[/i]

[i]Çalışma Alanı Standartları / İç Kontrol Sisteminin İncelenmesi Standardı: İşletmede varlıkların korunması, amaçlara ulaşılması, istenmeyen olayların engellenmesi ve güvenilir bilgi elde edebilmek için oluşturulan politika ve prosedürlere iç kontrol yapısı veya kısaca iç kontrol adı verilmektedir. Denetçinin iç kontrol yapısın tanıması ve kontrol riskini değerlemesi gerekmektedir.[/i]
[i]Çalışma Alanı Standartları / Yeterli Sayı ve Kalitede Kanıt Toplama Standardı: Denetçi müşteri işletme finansal tabloları hakkında uygun bir görüşe ulaşabilmek için yeterli sayıda ve kaliteli yani güvenilir kanıt toplamak zorundadır.
[/i]


[i]Raporlama Standartları / Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine Uygunluk Standardı: Denetçiden raporunda, incelenen işletmenin finansal tablolarının genel kabul görmüş muhasebe standartlarına uygunluk derecesini belirtmesi istenmektedir.[/i]
[i]Raporlama Standartları / Devamlılık Özelliği Standardı: Devamlılık ya da başka ifade ile tutarlılık ilkesi, muhasebede kullanılan politikaların zorunlu olmadıkça dönemden döneme değiştirilmemesidir.

Raporlama Standartları / Açıklayıcı Bilgiler Standardı: Finansal tabloların doğruluğu, bunların GKMS’lere uygun olması yanında, yeterli miktarda bilgiyi içermesine bağlıdır.
[/i]

[i]Raporlama Standartları / Denetçi Görüşü Beyanı Standardı:Denetçi denetim çalışmaları sonucunda incelediği finansal tablolara ilişkin ulaştığı görüşünü raporunda açıklamalıdır. Denetçi, şu dört görüş türünden en uygun olanı seçer. Bunlar;
[/i]

  - Olumlu görüş,

  - Olumsuz görüş,

  - Şartlı görüş ve
  - Görüş bildirmekten kaçınmadır.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi