Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Denetim Teknikleri

Denetim Teknikleri konusu, Staja Başlama forumunda tartışılıyor.
Fiziki inceleme tekniği,

Doğrulama tekniği,
Belgelerin incelenmesi tekniği,
Kayıt sürecinin izlenmesi tekniği,
Yeniden hesaplama tekniği,
Gözlem tekniği,
Ayrıntılı inceleme tekniği,
Soruşturma (Görüşme) tekniği,
İlgili hesaplar arasında ilişki kurma tekniği,
Analitik inceleme tekniğidir.

Fiziki İnceleme Tekniği:

Belgelerin ve kayıtlarda gösterilen fiziki kıymetlerin gerçekten var olduklarının görülmesi ve varlığı saptanan kıymetlerin denetlenen işletmeye ait olduğunun resmi belge ve kayıtlarla doğrulanması işlemidir.

Doğrulama  (Teyit/Mutabakat) Tekniği:

Denetçinin belirlediği çerçevede, denetlenen dışındaki bir kaynaktan denetlenenin yazılı talebiyle bilgi istenmesi ve bu bilginin doğrudan denetçiye iletilmesi işlemidir.

Üç farklı uygulama şekli bulunmaktadır:

a) Olumlu Doğrulama

b) Olumsuz Doğrulama
  c) Boş Bakiyeli Doğrulama
[b]Belgelerin İncelenmesi Tekniği:
[/b]

İşletmenin faaliyetleri ve finansal tablolarına ilişkin her türlü belgenin içeriğinin ve kayıtlara uygunluğunun ayrıntılı şekilde incelenmesi işlemidir.

Kayıt Sürecinin İzlenmesi Tekniği:

Denetçinin örneklemeler yoluyla kaynak belgeler seçmesi ve bu belgelerden hareketle muhasebe kayıtlarının doğruluğunu araştırması işlemidir.

Yeniden Hesaplama Tekniği;
[b]  Muhasebede yapılan kayıtların denetçi tarafından doğrulanması işlemidir.[/b]
[b][b]Gözlem Tekniği;
[/b]
[/b]

Denetçinin belirli faaliyetlerin yürütülmesi sırasında hazır bulunmasını ifade eder.

Ayrıntılı (Derinlemesine) İnceleme Tekniği:

Bu teknik yardımıyla denetçinin bir kaydın, bir hesabın veya bir tablonun ayrıntılı olarak derinlemesine incelenmesi amaçlanır.

Soruşturma (Görüşme) Tekniği:

Denetçinin, iç denetçileri de kapsayacak şekilde ilgililerden bilgi alması işlemidir.

İlgili hesaplar Arasında İlişki Kurma Tekniği;
[b]  [b]Muhasebede belirli hesaplar arasında yakın ilişki söz konusudur.[/b][/b]
[b][b][b]Analitik İnceleme Tekniği:
[/b]
[/b]
[/b]

Analitik incelemelerin denetimde kullanılması, bazı hesaplar arasında anlamlı ilişkiler (oranlar) kurulması ve bu oranlar aksi veya olağandışı bir durum doğmaz ise değişmez mantığına dayanmaktadır.

Analitik incelemeler, tek başına denetim kanıtı sayılmazlar ve diğer denetim tekniklerini destekleyici bir nitelik gösterirler.

Analitik inceleme tekniği türleri şunlardır:

- Karşılaştırmalı analiz,

- Oran analizi,
[b][b][b]  - Mantıklılık analizi[/b][/b][/b]
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi