Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Genç İşverenin Bağkur Primi Destek Şarları


Genç İşverenin Bağkur Primi Destek Şarları konusu, Sgk Mevzuat forumunda tartışılıyor.
#1
Son dönemlerde hükümetten ardı ardına işveren maliyetlerini hafifletmek amacıyla açıklanan desteklere bir yenisi daha eklendi.  Genç girişimci olarak adlandırdığımız 18 yaşını doldurmuş 29 yaşını doldurmamış olan işverenlerin Bağkur primleri Hazine tarafından 1 yıl süreyle karşılanacağı ilan edilmiştir. Devletin sağladığı bu kolaylık İşverene aylık 598,00 Lira fayda sağlayacaktır.

Bu konuda sağlanması gereken şartlar :


  1. Sigortalının işe başladığını kanuni süresi içinde bildirilmiş olması gerekmektedir. Böylece SGK tarafından sonradan geriye dönük tescil işlemi yapılsa bile vergi kaydının başladığı tarih itibariyle sigortalı prim teşvikinden faydalandırılacaktır.

  2. Sigortalının kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekmektedir. Burada istisna olarak çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamanın bu şartı bozmayacağını hatırlatmak gerekir.

  3. Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde, sadece bir ortak, bu ortaklar arasından da en genç olanı faydalanacaktır. Sigortalıların, prim teşvikinden faydalanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı teşvik şartlarını taşımaları gerekmektedir. Ortaklardan herhangi birinin teşvik şartlarını taşımaması halinde, diğer ortaklar da sigorta prim teşvikinden yararlanamayacaktır.

  4. Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan veya kayın hısımlarından devir alınmamış olması gerekmektedir.

Nereye Başvurulur?

Yakın gelecekte prim teşvikinden yararlanmak isteyen sigortalıların, genç girişimci kazanç istisnasından faydalandığına dair sorgulamanın otomatik olarak yapılması ve İnternet üzerinden tescil işlemlerinin tamamlanması hedeflenmektedir. Ancak, günümüzde teşvikten yararlanmak isteyen sigortalının 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesi kapsamında kazanç istisnasından faydalandığına dair belgeyi bağlı bulunduğu vergi dairesinden alarak sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi